Tento článek vám poradí, co zohlednit při stanovování cílů Velké hry, abyste z ní měli co největší přínos.
Co úkol, to bod
Ve Velké hře jsou si cíle rovny. Za splnění každého cíle (respektive každého opakování cíle) získáte právě 1 bod.
Možná si říkáte, že to není spravedlivé, když za cíl Jít do divadla (2x za rok, tedy za cca 6 hodin vynaloženého času) dostanu 2 body, a pak za Udělat si řidičský průkaz skupiny B (tedy za minimálně 12 hodin jízd a k tomu čas strávený teorií) dostanu jen 1 bod. Ale víte… ono je to naschvál.
Každá aktivita má potenciál významně změnit váš život, a to i taková, od které to tolik nečekáte. No řekněte… kdybyste věděli předem, že v divadle potkáte lásku svého života… nemělo by to minimálně stejnou hodnotu pro váš následný život, jako ten řidičák?
Druhá věc je, že velké cíle můžeme často rozdělit na menší. A nejenže můžeme, ale měli bychom! 1 bod za řidičák je skutečně málo. Co si místo toho jako cíl nastavit Absolvované jízdy (tedy 12 hodin = 12 bodů) a k tomu přidat oddělený bod za zvládnutí teorie a další za úspěšnou ostrou jízdu? To už bychom místo toho jednoho umrněného bodíku měli krásných 14. Ne, to není podvod, to je dobře nastavená hra!
Buďte k sobě upřímní a rozložte si velké cíle na menší tak, abyste za půlroční quest nedostali jen jeden bod, ale zase abyste se nemuseli stydět, že dostanete bod za úplnou blbinu.
To ovšem neznamená, že si nesmíte dát bod za Včasné zaplacení účtů (1x za měsíc), nebo Utření prachu v celém bytě (1x za měsíc), pokud zrovna s těmito věcmi máte problém. Pokud myslíte, že bez slíbeného bodu byste se na takové činnosti nakonec prostě vykašlali, pak je Hra skvělý způsob, jak k nim najít alespoň nějakou motivaci.
Hodně je dobře
Ve své Velké hře 2020 jsem měla přesně 542 cílů/bodů. To číslo jsem si nestanovila předem, prostě to tak vyšlo. Cílů velké hry má být hodně, to ji dělá zábavnou a motivující. Klíčem je, aby byly rozumně velké a šly dohromady všechny zvládnout.
Velké monožství cílů vám také dává možnost výběru a to hodně oceníte. Když jeden den sršíte energií a nechce se vám zrovna Přečíst knihu, můžete si třeba uklidit šatník a dostat bod za Darování oblečení na charitu nebo Vyzkoušet nový sport. Číst budete jindy.
Zapomeňte na každodenní cíle
Prostě zapomeňte. Muset něco dělat bez výjimky každý den je buďto extrémní požadavek, nebo příliš malý cíl. Upřímně řečeno – i opakování 3x týdně je opravdu velký závazek, pokud to není jediný cíl, který ve Hře máte (a to by být neměl, protože by to byla nuda).
Negativní versus pozitivní cíle
Chcete vyhrát tím, že budete něco nedělat? Třeba že přestanete kouřit nebo nebudete hloupě utrácet? Neříkám, že je to úplně špatně, ale doporučila bych co nejvíce cílů formulovat pozitivním způsobem, tedy například: Krabička cigaret mi vystačí na x dní, Týdně/měsíčně ušetřím xxx Kč.
Jak moc konkrétní mají cíle být?
Čím konkrétnější, tím lepší. Někdy si chcete nechat určitou volnost Sportovat 3x týdně (jakým způsobem se rozhodnete později), Přečtu knihu 12 x za rok (nemusím předem vědět jakou), ale myslete na to, že vaše cíle by vždy měly být počítatelné.
Velká hra nebude fungovat, pokud budou vaše cíle příliš vágní: Budu lepším člověkem, Užiju si dovolenou, Zlepším své postavení v práci. Zamyslete se a pojmenujte si, jak chcete, aby se tyto abstraktní cíle reálně projevily, tedy co přesně musíte udělat, abyste je považovali za splněné.
Samozřejmě úplně mimo je cíl Vyhraju v loterii nebo Najdu si přítele/přítelkyni, protože takové věci nemáte úplně ve svých rukou. Zadejte si místo toho cíle, které ovlivníte: Podám si sportku (jen) 2x za rok, Oslovím nového člověka 1x za měsíc.
Rozmanitost a rovnováha
Chci vás namotivovat, abyste do svého plánu zahrnuli všemožné životní složky, NEJEN ty, které preferujete. Někdo má rád samotu, jiný ožívá ve společnosti, někdo si užívá odpočinek, jiný to ani neumí, někdo chvilku neposedí a jiný se hýbá nerad. Pokud ale chcete mít bohatý rok, dělejte od všeho trochu. Nezapomeňte, že mozek má tendenci spojovat aktivity stejného typu do jedné vzpomínky, takže když budete celý rok věnovat jen práci, moc dojmů vám v paměti asi nezůstane.
V životě je opravdu potřeba mít balance. Jinak vyhoříte.
Pořád na sobě jen makat a tvořit hodnoty není ta správná cesta, vážně ne. Je potřeba si také užívat přítomnosti, bavit se, rozmazlovat, zušlechťovat naše duše, zpomalit a chvilku netáhnout ostře na branku, ale jen si tak kopat, nebo ideálně i přihrát spoluhráči.
Neberte ve Velké hře života jen hlavní questy, užívejte si pořádně všechny!
Na tu rovnováhu je strašně snadné zapomenout, a proto je potřeba si ji NAPLÁNOVAT. Postarejte se prosím o to, abyste ve vašem roce měli 3 následující složky v rovnováze:
Zdravá rutina
Posuny vpřed
MALÉ RADOSTI
Půlroční evaluace
LEDEN berte jako zkušební měsíc. Načrtněte si svůj roční plán, a pak hrajte, zkoušejte, přenastavujte a buďte k sobě upřímní.
Na konci tohoto prvního měsíce svou Velkou hru naposledy zkontrolujte, doupravte, a pak ji minimálně další dva měsíce, nebo ještě líp půl roku, už neměňte.
Ve Velké hře máte plnit cíle, které jste si PŘEDEM nastavili a usilovali jste o ně, nesbíráte body za události, které se náhodně staly.
Až uplyne doba, kterou jste si stanovili pro evaluaci, popřemýšlejte o svých opakujcích se cílech. Možná cítíte, že už jste dosáhli toho, co jste od nich očekávali. Pak je úplně v pořádku v něm dále nepokračovat. S jiným cílem se zase hodně trápíte? Možná je potřeba ho lehce přenastavit. Co se týče jednorázových cílů, tedy větších či menších projektů… ty byste z Velké hry odstraňovat neměli. Můžete je rozložit na podcíle a z jednoho bodu udělat třeba pět, to je v pořádku. Ale neměli byste je mazat.
Každý cíl Velké hry je slib, který dáváte sami sobě. A sami sebe budete i soudit. Proto nastavení cílů věnujte dostatek času a reflexe.
Doporučím vám také stanovit si pár Bonusových bodů. Měly by to být věci, o kterých víte, že by vás stály téměř heroické úsilí, nebo hodně překonávání. Tyty body se nebudou standardně počítat do hry, ale budou vytvářet žolíky, které uplatníte na cíle, co se vám nepodaří splnit.
Znovu připomínám, že posouzení, jaké činy jsou ve vašem případě dostatečně heroické, bude jen na vás (i když si samozřejmě můžete zajít pro inspiraci k partnerům či rodině).
Pokud k sobě budete upřímní, pak žádný cíl nebude nesplnitelný, i když se okolnosti změní.
Více o tom v článku O čem není Velká hra.